Postępowanie wobec kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie

A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz innych ustaw, dotyczący powoływania na wolne stanowiska sędziowskie.

 

 

Zgodnie z projektem, kandydat do objęcia stanowiska sędziego będzie zobowiązany do założenia konta w systemie teleinformatycznym, obsługującym postępowanie w sprawie powołania. Po zalogowaniu do systemu kandydat będzie mógł tworzyć i przesyłać wymagane dokumenty oraz odbierać kierowane do niego doręczenia elektroniczne. W uzasadnionych przypadkach prezes sądu będzie mógł zażądać, by kandydat dostarczył oryginały w ciągu 3 dni. Postępowanie w sprawie powołania do pełnienia urzędu sędziego w sądzie wojskowym oraz w sądzie administracyjnym będzie się odbywać bez wykorzystania ww. systemu teleinformatycznego.

 

Ważną zmianą jest ograniczenie możliwości równoczesnego zgłaszania swojej kandydatury na więcej niż jedno stanowisko sędziowskie – aż do czasu zakończenia procedury związanej z pierwszym zgłoszeniem.

 

Oceny kwalifikacji kandydata na sędziego dokonywać będzie prezes w terminie niż 7 dni. Ocenie podlegać będzie 30 spraw (co najmniej 20 spraw ujętych w wykazie składanym przez kandydata oraz co najmniej 10 spraw spoza wykazu, wybranych przez sędziego dokonującego oceny).

 

Źródło: www.premier.gov.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Postępowanie wobec kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny