„Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”

- sprawozdanie z konferencji

A A A
„Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”

W dniu 5.11.2013 r. w Hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”, zorganizowana przez Redakcję Kwartalnika „Iustitia” oraz Wydawnictwo C.H.Beck. Konferencję prowadził Sędzia dr Krystian Markiewicz, Redaktor Naczelny Kwartalnika „Iustitia”, Wydawnictwo C.H. Beck reprezentował Dyrektor Zarządzający Wojciech Bierwniczonek, prelegentami zaś byli dr Monika Wałachowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Sędzia Aneta Łazarska z Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, biegły sądowy Arkadiusz Banasik i radca prawny Michał Ziemniak z Polskiej Izby Ubezpieczycieli.

Problematyka najmu pojazdów zastępczych stała się wyjątkowo istotna z uwagi na lawinowy wzrost liczby spraw wpływających do sądów z powództw firm zawodowo zajmujących się wynajmem aut zastępczych osobom poszkodowanym w wyniku kolizji drogowych, likwidującym szkodę z OC sprawcy wypadku. Firmy te w drodze cesji nabywają od poszkodowanych roszczenia przeciwko ubezpieczycielom sprawców szkód i następnie dochodzą swych roszczeń w drodze sądowej. Liczba tych spraw sięga już kilku tysięcy pozwów rocznie w skali roku w sądach warszawskich, stając się główną przyczyną blokowania dostępu do sądów innym przedsiębiorcom. Kontrowersje z tego typu sprawami związane są głównie z wysokością stawek czynszu najmu żądanych przez wypożyczalnie od ubezpieczycieli, a ponadto z czasem trwania naprawy uszkodzonych samochodów, który przekłada się na czas korzystania z auta zastępczego. W toku konferencji prelegenci starali się również odpowiedzieć na pytanie, czy każdemu poszkodowanemu przysługuje prawo do korzystania z auta zastępczego na koszt sprawcy szkody (i jego ubezpieczyciela), i w jaki sposób likwidować szkodę w sytuacjach nietypowych np. gdy sprawca wypadku nie podlegał obowiązkowi ubezpieczenia OC, gdy uszkodzony pojazd miał charakter nietypowy.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko sędziów, ale również innych przedstawicieli świata prawniczego oraz mediów, a jej efektem było pojawienie się postulatów i pomysłów jak ograniczyć problem roszczeń wypożyczalni aut. Wskazano m.in. na rozwiązania zastosowane w Niemczech, w którym to kraju wcześniej już sądy zmagały się z tym zagadnieniem. Niewątpliwie ewentualne zmiany nastąpią po upływie znacznego czasu i – jak wskazali uczestnicy konferencji – mogą wymagać ingerencji ustawodawcy.

SSR Edyta Bronowicka

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
„Odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”
Edyta Bronowicka
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny