Nowe Prawo restrukturyzacyjne – nowelizacja prawa upadłościowego

- 28 stycznia 2016, Warszawa

A A A

Z dniem 1.1.2016 r. wskutek wejścia w życie ustawy z 15.5.2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne istotnie zmieniają się regulacje ustawy z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Zmiany te mają istotne znaczenie dla osób, które w postępowaniach upadłościowych pełnia funkcję syndyka oraz dla wierzycieli, którzy chcą odzyskać swoje należności od upadłego dłużnika. W szczególności, zasadniczym zmiana uległ tryb postępowania związanego z ustalaniem listy wierzytelności w postępowaniu upadłościowym poprzez uproszczenie, a przez to również przyspieszenie rozpoznawania sprzeciwów. Z punktu widzenia wierzycieli istotne są również zmiany, dzięki którym wierzyciele będą mogli w sposób istotny wpływać na bieg postępowania, w tym również na wybór lub zmianę osoby syndyka. Niewątpliwie do tego, aby nowe regulacje skutecznie zadziałały w praktyce i odczuwalnie zwiększyły efektywność postępowań upadłościowych potrzebna jest wiedzy o tym jakie prawa dają wierzycielom nowe regulacje. Szkolenie ma na celu przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności skutecznego stosowania w praktyce nowych rozwiązań prawa upadłościowego.

PRELEGENT:

SSO dr hab. Anna Hrycaj – sędzia w XXVI Wydziale Gospodarczym SO w Warszawie. Przewodnicząca Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości do przygotowania projektu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne oraz nowelizacji prawa upadłościowego, współautorka ustawy Prawo restrukturyzacyjne, przedstawiciel rządu w ramach prac legislacyjnych w Sejmie i Senacie. W latach 2010–2011 członek państwowej Komisji Egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Sprawiedliwości dla osób, które ubiegają się o licencję syndyka. W 2012 r. ekspert Komisji Europejskiej do spraw nowelizacji europejskiego prawa upadłościowego. Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących postępowania egzekucyjnego oraz postępowania upadłościowego. Członek sekcji prawa upadłościowego Instytutu Allerhanda, Judicial Wing of Insol Europe oraz International Insolvency Institute. Wykładowca KSSiP, aplikacji komorniczej, radcowskiej, adwokackiej.

DLA KOGO:

Zajęcia przeznaczone są dla osób posiadających licencję syndyka (po nowelizacji licencję doradcy restrukturyzacyjnego) lub zamierzających taką licencję uzyskać, adwokatów, radców prawnych, aplikantów tych zawodów, pracowników banków i firm windykacyjnych, przedsiębiorców.

PROGRAM:

  1. Ogólne założenia i cele nowelizacji.

  2. Zmiany w zakresie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości:

- nowa definicja niewypłacalności,

- ograniczenie możliwości składnia wniosków „windykacyjnych”,

- zmiany w zakresie postępowania zabezpieczającego,

- postanowienie o ogłoszeniu upadłości.

  1. Pozycja syndyka po nowelizacji – wpływ wierzycieli na wykonywanie funkcji syndyka.

  2. Zwiększenie uprawnień rady wierzycieli.

  3. Zmiany w zakresie likwidacji masy upadłości.

  4. Poprawa sytuacji przedsiębiorców – likwidacja uprzywilejowania Skarbu Państwa przy podziale funduszy masy upadłości.

CZAS I MIEJSCE:

28.1.2016 r., godz. 10:00 - 16:00, Warszawa, Golden Floor Plaza – Millenium Plaza, Aleje Jerozolimskie 123A

Szczegółowe informacje i zapisy:

http://akademia.beck.pl/szkolenie/210-nowe-prawo-restrukturyzacyjne--nowelizacja-prawa-upadlosciowego

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nowe Prawo restrukturyzacyjne – nowelizacja prawa upadłościowego
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny