Europejskie poświadczenie spadkowe

9 czerwca 2015, Rada Ministrów

A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji KPC, Prawa o notariacie oraz niektórych innych ustaw.

Projekt zakłada wprowadzenie do KPC instytucji europejskiego poświadczenia spadkowego, który jest dokumentem potwierdzającym dla spadkobiercy, zapisobiercy, wykonawcy testamentu bądź zarządcy spadku, tytuł prawny do spadku, uznawany i wykonywany na jednolitych zasadach we wszystkich krajach członkowskich UE (z wyjątkiem Zjednoczonego Królestwa, Irlandii i Danii).

Uprawnienie do wydania europejskiego poświadczenia spadkowego przewidziano dla sądów (z wyłączeniem referendarzy sądowych) lub notariuszy. Wybór drogi sądowej lub notarialnej będzie zależał od zainteresowanego. Sporządzenie poświadczenia spadkowego będzie poprzedzone wydaniem odpowiedniego postanowienia przez sąd.

Wprowadzono także zmianę terminu zgłoszenia udziału w spadku i wykazania prawa do dziedziczenia w razie wezwania spadkobierców przez ogłoszenie publiczne (3, a nie jak do tej pory – 6 miesięcy).

Poszerzono także katalog czynności notarialnych w sprawach spadkowych. Do katalogu tych czynności dodano uprawnienie do odebrania oświadczenia o odmowie przyjęcia funkcji wykonawcy testamentu przez osobę, która została do tego powołana.

Wysokość opłaty sądowej od wniosku o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego wyniesie 300 zł.

Przepisy mają wejść w życie 17.8.2015 r.

 

Źródło: www.premier.gov.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Europejskie poświadczenie spadkowe
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny