Zadośćuczynienie za zniesienie służebności powinno być opodatkowane

A A A

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 26.10.2011 r. przesądził, iż zadośćuczynienie wypłacone za zniesienie służebności osobistej mieszkania nie spełnia warunków uprawniających do zwolnienia podatkowego (III SA/Wa 282/11).

 

W sprawie będącej przedmiotem orzekania, małżonkowie użytkowali mieszkanie na podstawie decyzji o przydziale kwatery. Po rozwodzie mąż wykupił lokal z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ustanawiając dla żony dożywotnią służebność osobistą. Po 3 latach byli małżonkowie zawarli w biurze porad prawnych w drodze mediacji umowę, na podstawie której właściciel zobowiązał się do wypłaty 120 000 zł zadośćuczynienia za pozbawienie byłej żony prawa do zamieszkiwania. Kobieta uznała wypłaconą kwotę za zwolnioną z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle przytoczonego przepisu nieopodatkowane są odszkodowania i zadośćuczynienia wypłacone na podstawie wyroku bądź ugody sądowej. W ocenie podatniczki wynagrodzenie za zniesienie służebności przekazała na cele mieszkaniowe, co również powinno uprawniać do zwolnienia.

 

Organ podatkowy nie zgodził się z takim stanowiskiem. Zdaniem fiskusa otrzymane wynagrodzenie nie jest odszkodowaniem, a ponadto źródłem jego wypłaty nie był wyrok ani ugoda sądowa. Powinno więc być wykazane w zeznaniu rocznym i opodatkowane.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację organowi podatkowemu. Aby świadczenie było zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, musi mieć charakter odszkodowawczy. Przepisy KC dopuszczają zniesienie służebności osobistej, przysługujące z tego tytułu wynagrodzenie nie jest jednak odszkodowaniem. Ponadto ustna umowa zawarta w obecności mediatora nie jest ugodą przeprowadzoną w trybie określonym w KPC. Nie została bowiem zatwierdzona przez sąd. Mając powyższe na względzie należy uznać, iż w niniejszej sprawie przesłanki zwolnienia podatkowego nie zostały spełnione.

 

WSA odniósł się również do argumentacji podatniczki o przeznaczeniu wynagrodzenia na zakup nowego mieszkania. W tym zakresie sąd również potwierdził stanowisko Izby Skarbowej. Kobieta nie uzyskała przychodu ze sprzedaży nieruchomości, lecz w ramach zadośćuczynienia za pozbawienie jej prawa do zamieszkania. Jest to przychód z tzw. innych źródeł. Nie ma więc znaczenia, że został przeznaczony na cele mieszkaniowe.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Zadośćuczynienie za zniesienie służebności powinno być opodatkowane
Do:
Od:
Wiadomość:
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny
Kalendarz wydarzeń