Odszkodowanie za obniżenie wartości działki?

A A A

Właścicielowi nieruchomości nie przysługuje wobec nieuprawnionego posiadacza służebności przesyłu roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia jej wartości, związanego z normalnym korzystaniem z nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści takiej służebności. To sedno uchwały Sądu Najwyższego z 8.9.2011 r. (III CZP 43/11).

 

Uchwała dotyczy działki budowlanej, na której w latach 70. zakład energetyczny Enion SA w Krakowie postawił słupy oraz stację transformatorową. Właścicielka działki uznała, iż słupy i stację wybudowano bez jej zgody i zażądała od przedsiębiorstwa odszkodowania za obniżenie wartości działki. Prawo do roszczenia wywiodła z art. 224 § 2 KC w zw. z art. 230 KC. Natomiast zdaniem spółki Enion odszkodowanie się nie należy. Zarówno stacja, jaki i słupy zostały wybudowane zgodnie z prawem przez poprzednika prawnego tej firmy. Poza tym Enion wystąpił do sądu o zasiedzenie służebności przesyłu, a ponadto roszczenie o zapłatę już się przedawniło.

 

Sąd Rejonowy w Tarnowie przyznał rację właścicielce działki i przyznał jej odszkodowanie. W toku postępowania sąd ustalił, że działka w 2010 r. została podzielona na dwie posesje. Sporna zaś linia energetyczna wraz z podporami i stacją transformatorową ma bez wątpienia wpływ na obie części. Ustalił też, że Enion oraz poprzednik prawny są posiadaczami nieruchomości w złej wierze. Dlatego właścicielce należy się odszkodowanie na podstawie art. 224 § 2 KC. W apelacji od wyroku Enion zarzuciła sądowi I instancji, że nie uwzględnił toczącej się sprawy o zasiedzenie służebności przesyłu.

 

Sąd Okręgowy w Tarnowie powziął wątpliwość, czy właściciel działki w ogóle ma roszczenie o odszkodowanie za obniżenie wartości działki. Wystąpił więc z pytaniem do SN, czy właścicielowi nieruchomości przysługuje wobec osoby będącej posiadaczem zależnym w złej wierze (które to posiadanie odpowiada służebności przesyłu) roszczenie o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy (art. 225 KC w zw. z art. 230 KC)?

 

Zdaniem SN właścicielowi działki, przez którą przebiega linia energetyczna nie przysługuje odszkodowania za obniżenie jej wartości.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Odszkodowanie za obniżenie wartości działki?
Do:
Od:
Wiadomość:
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny
Kalendarz wydarzeń