Za umowę dzierżawy należy się czynsz

A A A

Warszawski Sąd Apelacyjny uznał, że zakład energetyczny i właściciela działki, przez którą poprowadzono instalacje, może wiązać umowa dzierżawy, a nie służebność, co sprawia, że właścicielowi należy się czynsz.

 

W sprawie właściciele działki na warszawskim Wilanowie wnieśli pozew przeciwko zakładowi energetycznemu - STOEN SA, o wynagrodzenie za 10 lat z tytułu bezumownego korzystania przez zakład z części ich działki, na której ułożony był kabel energetyczny. Wysokość roszczenia ustalona została na podstawie stawek czynszu dzierżawnego w okolicy.

 

W I instancji sąd okręgowy też przyjął to kryterium. Odwołał się jednak do wyceny biegłego, który czynsz oszacował niżej. Przyjął stawkę 3 zł za metr miesięcznie i zasądził 24 000 zł za 10 lat. STOEN SA natomiast gotów był zapłacić kwotę 3000 zł za ustanowienie na jego rzecz służebności (co do utrzymywania na działce kabla). Pojawiła się też inna kwota - opłata za korzystanie ze służebności, ale w tej okolicy była ona znacznie niższa niż czynsz dzierżawny.

 

Zdaniem powodów stosunek prawny między nimi a STOEN SA nie miał charakteru służebności. Służebność gruntową można bowiem ustanowić tylko na rzecz właściciela innej nieruchomości, a w sąsiedztwie powodów STOEN SA takowej nie posiada. Z kolei służebność osobistą można ustanowić tylko na rzecz osoby fizycznej, zakład energetyczny więc też nie wchodzi w rachubę. Sąd Apelacyjny podzielił tę argumentacje i utrzymał wyrok zasądzający 24 000 zł jako czynsz dzierżawny. Wyrok jest prawomocny (sygn. I ACa 348/06).

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Za umowę dzierżawy należy się czynsz
Do:
Od:
Wiadomość:
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny
Kalendarz wydarzeń